5 ciekawostek o czasie

Czas i zegarki – od zawsze te zjawiska ciekawiły ludzi. Wiąże się z tym wiele ciekawostek. Na przykład czas słonia płynie o wiele wolniej od czasu człowieka. Przynajmniej tak się wydaje. Ciekawym pojęciem jest również czas mityczny. Co jeszcze ciekawego można powiedzieć o czasie?

1. Czas jest względny

Ciekawostką dotyczącą czasu jest to, że czas jest tak naprawdę względny. Często patrzymy na zegarek, aby zobaczyć która godzina, ale tak naprawdę godzina i czas są bardzo relatywne. Żeby to dostrzec, warto przyjrzeć się temu, co wydarza się na 180 południku Oceanu Spokojnego. To właśnie w tym miejscu istnieje granica zmiany daty i jeśli zechcesz przekroczyć granicę tę z zachodu na wschód to znajdziesz się w przeszłości, a ściślej mówiąc znajdziesz się we wczorajszym dniu. Z kolei jeśli będąc w tym właśnie miejscu chciałbyś powrócić znów do dnia jutrzejszego, musisz przekroczyć granicę ze wschodu na zachód.

2. Co to jest czas mityczny?

W kulturze istnieje rozróżnienie na czas linearny i czas mityczny. Termin czasu mitycznego został wprowadzony przez religioznawcę Mircea Eliadego. Chodzi tutaj o czas świąteczny, który odwołuje się do czasu na początku świata i taki sam czas panuje podobno w zaświatach. Jest tam czas mityczny, czyli wyłącznie teraźniejszy. Jeśli przeszkadza Ci zatem to, że wszystko płynie, to pomyśl o czasie mitycznym, kiedy czas stoi w miejscu, lecz wbrew pozorom życie wcale nie zamiera, dzieje się bardzo dużo rzeczy.

zegarek
zegarek

3. Czas czasami płynie wolniej

Czasami czas po prostu płynie wolniej. Wielu ludzi doświadczyło sytuacji, kiedy czas nagle zwolnił. Sytuacje te tłumaczone są przez naukowców tym, że w ekstremalnych sytuacjach mózg przyspiesza i bardzo szybko dokonuje przeróbek sytuacji, przez co pojawiają się nam przed oczyma różne sytuacje i jest ich tak dużo, że mamy wrażenie, że czas zwolnił. Przyspieszenie pracy mózgu powoduje po prostu to, że zaczynamy dostrzegać bardzo dużo różnych szczegółów. Na przykład możemy pamiętać dokładnie, co robiliśmy w dniu 10 kwietnia 2010 roku, kiedy miała miejsce słynna katastrofa rządowego samolotu.

4. Kiedy rozpoczął się nowy czas?

Czyli kiedy zaczęto liczyć czas w zupełnie nowym systemie. Niejedna osoba zastanawia się nad tym – bo mówi się, że liczymy czas po narodzinach Chrystusa, jednak logicznym jest, że w momencie narodzin Jezusa nie wiedziano jeszcze, jak jest on wielki, czyli wówczas jeszcze nie liczono w nowy sposób. Ciekawe jest to, że na nowo datować czas zaczęto dopiero w 525 roku po narodzinach Jezusa, czyli musiało minąć aż pół tysiąclecia.

5. Ile trwa moment?

Inną ciekawostką dotyczącą czasu jest słowo „moment”. Często używamy tego określenia, na przykład że za moment coś się wydarzy. Jednak czym właściwie jest moment i czy wiemy, jak długo trwa? Otóż słowo to było znane już w średniowieczu i w średniowiecznych starych księgach możemy wyczytać, że moment oznacza po prostu półtorej minuty. Lepiej więc powiedzieć „momencik” niż „sekundę”, bo przecież sekunda trwa znacznie krócej i mamy wówczas więcej czasu.

Komentarze facebooka