zegarek

6 ciekawostek o budziku

Budzik to rodzaj zegara znany każdemu z nas. Jest to czasomierz zaprojektowany w taki sposób, aby o danej godzinie wydawał dźwięk. Można powiedzieć, że jest to jeden z ważniejszych rzeczy w naszym życiu, bo większość osób nastawia sobie budzik na rano. Często budzik jest znienawidzony, bo przecież rano mielibyśmy ochotę pospać sobie dłużej. Właściwie to nie ma chyba osoby, która lubiłaby słyszeć dźwięk budzika o poranku. Budziki mają także najróżniejszą formę – na przykład istnieje budzenie zapachem. A wszystko to po to, aby budzenie było skuteczniejsze i przyjemniejsze. Co jeszcze ciekawego warto wiedzieć o budzikach?

1. Starożytne budziki

Na pomysł czasomierza zapowiadającego akustycznie daną godzinę wpadli starożytni wynalazcy. Pierwszy budzik zwany był zegarem wodnym i skonstruował go Platon. Zegar ten posiadał gwizdek, z którego o danej porze uchodziło powietrze. Z kolei w antycznych Chinach stworzono zegar ogniowy z budzikiem, którego mechanizm polegał na przepalaniu nici powodujących upadek ciężarków na metalową tacę.

budzik
budzik

2. Do pracy rodacy

Od czasów starożytnych trochę na wiele stuleci zapomniano o budzikach. Przypomniano sobie o nich w XIX i to na bardzo dużą skalę. Właściwie budzik zaczął być potrzebny w każdym domu, a to dlatego, że przyspieszyło się tempo życia. W połowie XIX wieku nastąpił wzrost handlu, zaczęły powstawać fabryki, rozwinął się system pracy zmianowy. Pojawiła się potrzeba wstawania o 4 rano, aby zdążyć do pracy na 5.

3. Odkładanie budzenia, czyli drzemka

Głównym zadaniem budzika jest budzenie ze snu. Jednak budzik może być wykorzystywany do przypominania. Ogólnie można powiedzieć, że zegary te są wykorzystywane do organizowania czasu. Aby zatrzymać dźwięk budzika, trzeba nacisnąć przycisk. Niektóre zegary zatrzymują się same po kilku minutach. Ważną opcją w budzikach jest też tzw. drzemka, czyli przypominanie co 15 minut o tym, że trzeba wstać. Niektórzy chwalą sobie taką opcję, a inni twierdzą, że ciągłe odkładanie budzenia o 15 minut powoduje, że po prostu w końcu można zaspać.

4. Budzenie śmiechem

Ciekawe są opcje dźwięku podczas budzenia. Tradycyjne budziki budzą po prostu za pomocą dzwonka. Nowocześniejsze czasomierze mogą używać różnych alarmów, na przykład grać melodie czy imitować śmiech, śpiew czy mowę. Są też i takie zegarki, które budzą za pomocą radia, które włącza się o określonej porze.

5. Budzenie zapachem kawy

Co ciekawe, są także budziki, które budzą w znacznie przyjemniejszy niż inne czasomierze sposób. Nowoczesny budzik Sensorwake budzi za pomocą zapachu. Może to być na przykład mięta, morska bryza, świeży tost czy espresso.

6. Budzik uciekający

Interesującą opcją, szczególnie dla tych którzy nie lubią rano wstawać i ignorują alarm, jest budzik uciekający. Tak, są takie budziki! Uciekają one po prostu przed swoim właścicielem. Są tak skonstruowane, aby omijać przeszkody. Złapanie takiego budzika jest naprawdę trudne i w końcu gdy udaje się go złapać, jesteśmy już obudzeni.

 

Komentarze facebooka