Czy zegarek można nosić tylko na lewej ręce

Tylko z pozoru pytanie to wydaje się bardzo proste, przecież większość nas z okresu dzieciństwa pamięta, że rodzice uczyli, iż zegarek należy nosić na lewym nadgarstku. Ale czy naprawdę zegarek należy nosić wyłącznie tylko na lewej ręce? Dlaczego uważamy, że osoby, które noszą go na prawym nadgarstku popełniają faux-pas? Poznajmy zasady według, których tworzone są zegarki, jakie są reguły ich noszenia. Dzięki temu łatwiej będzie nam dojść dlaczego na wygodę posługiwania się zegarkiem wpływa to, na której ręce go nosimy.

Najważniejszym powodem dla, którego nosimy zegarek na lewym nadgarstku jest po prostu wygoda. Osoby, które telefonują, piszą, wykonują szereg innych czynności posługując się prawą ręką, noszą zegarek na lewej ręce, gdyż jest to dla nich najbardziej wygodne. Zegarek nie utrudnia im wykonywania codziennych czynności, nie zostanie uszkodzony. Do tego w trakcie podawania dłoni na powitanie nie narażą się na dyskomfort. Osobom praworęcznym o wiele wygodniej jest spoglądać na zegarek, który znajduje się na lewej ręce, łatwiej też mogą sprawdzić godzinę, kiedy przygotowują posiłek, pracują przy komputerze albo podpisują dokumenty.

Zdecydowana większość zegarków dedykowana jest osobom praworęcznym. Utarło się, że wiodącą i bardziej sprawną ręką jest właśnie ta prawa. Jeszcze kilkanaście lat temu osoby posługujące się lewą ręką postrzegane były za dziwaków. Warto jednak pamiętać, że o tym, że zegarek nosimy głównie na prawej ręce jest efektem jego konstrukcji. Pokrętło, które służy do jego regulowania umieszczone jest po prawej stronie tarczy. Łatwiej więc jest do niego sięgnąć prawą, a nie lewą ręką. Także dla osób leworęcznych, których lewa ręka jest tak samo sprawna, jak prawa u praworęcznych dosięgnięcie pokrętła nie jest wygodne. Wiodący producenci zegarków projektują zegarki dla osób leworęcznych. Powstają one jednak wyłącznie na indywidualne zamówienie i kosztują znacznie więcej.

O tym dlaczego zakładamy zegarek na lewą ręką mogą też decydować proporcje. Współcześnie zegarki są traktowane jako biżuteria. W przypadku kobiet to tylko jedna z opcji, kiedy chcą ozdobić nadgarstek. Jeśli chodzi o mężczyzn to zegarek jest jedyną możliwością. Zgodnie z tradycją, ślubną obrączkę nosimy na palcu prawej dłoni. Zakładając zegarek na prawą dłoń zaburzymy proporcje. Aby zachować równowagę, zakładamy zegarek na lewy nadgarstek.

O tym, że zegarek należy nosić na lewej ręce mówią także zasady savoir-vivre. Z jednej strony chodzi o to, aby nie był on nadmiernie eksponowany, bo przecież większość czynności wykonujemy prawą ręką. Może to zostać uznane za próbę wywyższenia się czy też przechwalania się. To, jaki zegarek nosimy wskazuje na zasobność naszego portfela, ale pokazuje także nasz charakter. Są kraje, w których podobno zegarek specjalnie zakłada się na prawą rękę, aby się nim pochwalić. Do takich krajów należy między innymi Rosja. Z drugiej zaś strony nosimy zegarek na lewej ręce, gdyż tak jest nam wygodniej. Na uwadze mamy względy praktyczne.

Komentarze facebooka