Do czego jeszcze służy zegarek?

Zegarek służy przede wszystkim do wyznaczania godziny. To wie chyba każde dziecko. Już od dawien dawna ludzie potrzebowali określać czas, a szczególny popyt na zegarki był w XIX wieku, kiedy ludzkość zaczęła tworzyć fabryki i zatrudniać w nich robotników, którzy po prostu nie chcieli się spóźniać do pracy. Od wieku XIX czas jakby przyspieszył i pędzi, a my jesteśmy mu podporządkowani. Ale funkcją zegarka nie jest tylko odmierzanie czasu. Czasomierze są także wspaniałą ozdobą, szczególnie dla kobiet i traktowane są jako rodzaj biżuterii.

Czasomierz dodaje uroku

Zgadza się, z pięknym zegarkiem na ręce panie wyglądają seksowniej a panom odpowiedni czasomierz dodaje klasy i sprawia, że są oni traktowani poważniej. Są też takie zegarki, których główną zaletą jest właśnie ozdoba. Co ciekawe, jeszcze przez I Wojną Światową zegarki na rękę spełniały funkcję wyłącznie biżuteryjną i były noszone tylko przez kobiety. Wręcz mężczyźni wzbraniali się przed zegarkami na rękę, uważając że odbiera im to męskość. I podczas gdy mężczyźni paradowali po ulicach z zegarkami kieszonkowymi ukrytymi pod frakiem, to kobiety obnosiły się ze słodkimi ozdobami na rękę w postaci zegarków. Wszystko zmieniło się w czasie Wojny Światowej, kiedy mężczyznom zegarki na rękę okazały się przydatniejsze niż zegarki kieszonkowe, gdyż szybciej można były sprawdzić godzinę. Od czasu Wielkiej Wojny mężczyźni także noszą zegarki na rękę i dodaje im to seksapilu oraz klasy.

zegarek
zegarek

Zegarek i prestiż

Inną funkcją zegarka jest prestiż. Naukowcy odkryli, że od jakości zegarka na rękę zależy podpisanie niejednego kontraktu biznesowego. Największą siłę przebicia mają podobno czasomierze ze złotymi bransoletkami oraz zegarki na skórzanym brązowym lub czarnym pasku. Duże wrażenie robią także podobno czasomierze z podświetlanym cyferblatem. Ponadto w cenie są zegarki minimalistyczne w myśl zasady, że im mniej tym więcej. Ciekawy jest też ten robiący duże wrażenie brązowy pasek od zegarka, ale dużo na ten temat mieliby do powiedzenia psycholodzy wizerunku. Otóż kolor brązowy sprawia, że stajemy się osobami godnymi zaufania, gdyż barwa ta zwiększa poczucie bezpieczeństwa.

Kalkulator w zegarkach

Czasami zegarek służy też do liczenia na kalkulatorze. Jednak taka opcja jest bardziej powszechna w czasomierzach dziecięcych. Jednak był taki okres w dziejach świata, kiedy zegarki z kalkulatorem robiły furorę. Były to lata siedemdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy kalkulator był czymś nowym i bardzo nowocześnie, bardzo trendy było taki czasomierz mieć. Ludzie zbierali wręcz pieniądze, aby na taki chronometr było ich stać. Warto też dodać, że pierwszy czasomierz z kalkulatorem został wprowadzony na rynek właśnie w 1970 roku.

Funkcje dodatkowe w zegarku

Są zegarki sportowe, w których nagromadzona jest ilość dodatków takich jak pulsomierz mierzący puls czy krokomierz liczący kroki. Takie zegarki przydają się osobom uprawiającym sport. Są też tzw. inteligentne zegarki o nazwie smartwatch, który łączy funkcje zegarka, telefonu i komputera. Można w tym czasomierzu wyświetlać komunikaty z telefonu i odbierać rozmowy a także mierzyć tętno. Taki zegarek ma specjalny nowoczesny system operacyjny. Posiada także wysokościometr i barometr mierzący ciśnienie atmosferyczne, a także termometr i alarm wibracyjny oraz kalkulator, telefon komórkowy i odtwarzacz mp3.

Komentarze facebooka