Ładny wygląd nie zawsze idzie w parze z jakością

Czy drogi zegarek jest zawsze ładny i dobry? Czy wysokie jakościowo urządzenie z automatu jest ładne? Niekoniecznie. Wszystko zależy od modelu i przeznaczenia zegarka.

Marka i cena

Przyjęło się sądzić, że o jakości produktu decyduję jego marka. W sensie ogólnym jest to zapewne twierdzenie prawdziwe. Znane marki o ustalonej renomie nie mogą sobie pozwolić na sygnowanie produktów niskiej jakości. Wtedy przestają być po prostu znanymi i cenionymi markami. Podobnie ma się rzecz z ceną. Zegarki, które są droższe, cechuje zazwyczaj wyższa jakość. Nie chodzi tu nawet o liczbę funkcji, ale też wykonanie, właściwości użytych materiałów oraz żywotność, bezawaryjność i wytrzymałość urządzenia.

Dużo trudniej dokonać korelacji pomiędzy jakością i ceną zegarka a jego wyglądem. O tym, czy zegarek jest ładny, czy brzydki, decyduje często indywidualny osąd klienta. Fani eleganckich, tradycyjnych zegarków szwajcarskich, zachowanych w starym stylu nie będą zachwyceni nowoczesnym zegarkiem sportowym, który często cechuję się awangardowym stylem i odważnym motywem kolorystycznym. Istnieje jednak kilka cech, które pozwalają nam powiedzieć o danym produkcie, że raczej ładny niż brzydki.

Mechanizm i wykończenie

Powszechnie uważa się, że zegarki z mechanicznym wnętrzem są ładniejsze, bardziej stylowe i silniej podkreślają status społeczny i materialny użytkownika. Wynika to z przywiązania do danego rozwiązania technicznego oraz bezspornego faktu, że najdroższe zegarki na świecie to urządzenia mechaniczne. Jednocześnie zegarki cyfrowe są mniej awaryjne, łatwiejsze i prostsze w obsłudze oraz dokładniejsze. Zatem w sensie jakościowym wygrywają bezsprzecznie z zegarkami mechanicznymi. Istnieje też zaburzenie ceny w stosunku do jakości, jeśli chodzi o mechanizm zegarków. Mówiąc w skrócie mniej pieniędzy musimy wydać na zegarek danej klasy, jeśli jest on wyposażony w mechanizm cyfrowy, niż kiedy chcielibyśmy osiągnąć ten sam efekt przy zegarku mechanicznym.

Nieco inaczej ma się rzecz, jeśli chodzi o kopertę, czyli po prostu obudowę mechanizmu zegarowego. Niektóre obudowy silikonowe czy plastikowe wizualnie prezentują się bardzo estetycznie, a ilość i natężenie zastosowanych barw sprawiają, że są często wybierane jako tania i efektowna ozdoba. Niestety swoiste „piękno” nie idzie tu w parze z jakością. Zegarki wykończone w silikonie czy plastiku zwłaszcza te tańsze, są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, zawodne, awaryjne i łatwo ulegają zniszczeniu. Z kolei wykończenie stalowe jest ich całkowitym przeciwieństwem i można w tej kategorii znaleźć zegarki wyjątkowo wysokiej jakości bez nacisku na ich wygląd zewnętrzny.

Zegarek drewniany

Z tego podziału na zegarki jakościowe kontra ładne wyłamują się zegarki wykonane z drewna. Uznaję się za urządzenia dobre jakościowo. Są wygodne, eleganckie i przyjazne dla skóry. Wykonywanie ręcznie, charakteryzują się niepowtarzalnością i wyjątkowością. Są też lekkie i łatwe w noszeniu. Spełniają zatem oba warunki i może to decyduję o rosnącej popularności tego typu zegarków.

Komentarze facebooka