Pytania, które warto zadać w sklepie z zegarkami

Kupno pierwszego zegarka nie jest wcale proste, a nawet najbardziej szczegółowe informacje podane na stronie internetowej mogą nam nie pomóc w podjęciu decyzji. Na szczęście o wszystkie szczegóły możemy wypytać sprzedawcę, a ponieważ wielokrotnie jest to wydatek rzędu kilkuset lub kilku tysięcy złotych, to pytać trzeba.

Z czego jest zrobiony ten zegarek?

Pytanie może wydawać się na pierwszy rzut oka banalne albo wręcz idiotyczne, ale wbrew pozorom sprawa nie jest tak oczywista, jakby się większości z nas wydawało. Materiał, z którego wykonana jest koperta zegarka, która podtrzymuje całą konstrukcję i chroni mechanizm, decyduję o tym, jak długo pożyje nasz zegarek i jak będzie się „nosić” na ręku. Najczęściej zegarki wytwarza się ze stali, tytanu, metali szlachetnych lub plastiku. Te ostatnie są oczywiście najtańsze i najmniej odporne na uszkodzenia. Wyjątkiem są tu zegarki w całości wykonane z gumy, które cieszą się wysokim uznaniem wśród osób uprawiających sport i aktywnych fizycznie. Na rynku możemy też znaleźć urządzenia, gdzie głównym materiałem jest drewno. To równie modne zegarki, które, choć nie są tak odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak stal czy tytan, to mają swoje zalety. Są przede wszystkim wyjątkowo lekkie, unikalne i nie wywołują podrażnień skóry. Stal oraz tytan znane są natomiast ze swojej wytrzymałości i odporności. Z tym zastrzeżeniem, że stal jest niestety dużo cięższa niż zegarki wykonane z tytanu.

Lepiej z paskiem czy bransoletką?

To pytanie, na które niestety nie ma jasnej odpowiedzi, a ta pierwsza nasuwająca się brzmi „jak panu/pani wygodniej”. Lecz jeśli je zadamy, to sprzedawca poinformuje nas o zaletach i wadach każdego z tych rozwiązań. Elegancki pasek lepiej pasuje do zegarków męskich. Bransoletka zaś znajduje zastosowanie w tych produktach, które tworzone są jako integralny dodatek do biżuterii. To jednak zbyt prosty podział, gdyż mamy niezwykle eleganckie zegarki męskie z bransoletką i damskie z paskiem. Warto wiedzieć jednak, że pasek jest nieco wygodniejszy i przyjaźniejszy dla skóry. Bransoletka natomiast ma większą wytrzymałość i posłuży nam dłużej bez konieczności jej wymiany. Pasek bowiem niezwykle źle znosi działanie wody lub wilgoci, a także promieniowanie słoneczne. W zegarkach męskich ma tę wadę, że wchłania pot oraz perfumy, co przyspiesza jego starzenie się.

Czy mogę w nim pływać?

Jeśli kupujemy zegarek, który ma nam służyć podczas większości codziennych aktywności, to powinniśmy znać odpowiedź na to pytanie. Wodoszczelność zegarków ocenia się na podstawie testów ciśnieniowych. Na bazie tychże producent określa klasę szczelności urządzenia. Im jest ona lepsza, tym głębiej możemy zanurzyć się z zegarkiem. Dlatego, jeśli planujemy na przykład nurkowanie na wymarzonym urlopie, powinniśmy ustalić, czy nasz nowo zakupiony zegarek zniesie kilkumetrowe zanurzenie pod wodą. Istnieją też oczywiście zegarki, którym jakikolwiek kontakt z wodą po prostu szkodzi. To między innymi urządzenia wykonane z drewna. Zanurzenie się czy nawet kąpanie z takim zegarkiem spowoduje szybkie odkształcenie koperty, a w efekcie zniszczenie całego zegarka.

Jakie funkcje ma mój zegarek.

Od czasów, kiedy wszyscy poznaliśmy słynne zegarki cyfrowe ze wbudowanymi muzyczkami, upłynęło już wiele czasu i współczesne zegarki potrafią posiadać naprawdę rozbudowane funkcje, które mogą okazać się niezwykle przydatne. O wszystkich poinformuje nas sprzedawca, ale dobry zegarek ma możliwość choćby nastawienia dwóch różnych stref czasowych. Przyda się też barometr, chronograf, timer i oczywiście alarm i budzik.

Komentarze facebooka