Zegarki z drewna mają wiele plusów

Zegarki z drewna po raz pierwszy pojawiły się we Włoszech, ale szybko zdobyły popularność i rozpowszechniły się na całym świecie. Są niezwykle popularne w Hiszpanii, Portugalii czy Francji. Niedawno dotarły też do Polski, gdzie z miejsca stały się popularnym i modnym gadżetem. Co takiego jest w drewnianych zegarkach, że pasjonujemy się nimi?

Moda czy funkcjonalność?

Moda jako zjawisko jest kompletnie nieprzewidywalna i pozwala czasami zabłysnąć produktom, których używanie lub noszenie nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem czy użytecznością. W tym wypadku jednak aspekt praktyczności i trendów został zgrabnie połączony. Niewątpliwie wzrost popularności drewnianych zegarków jest ściśle skorelowany z rosnącą świadomością ekologiczną ludzi na całym świecie. Ostentacyjny konsumpcjonizm, który był związany z marnotrawstwem materiału, dóbr i zaśmiecaniem przestrzeni publicznej odchodzi powoli do lamusa i coraz częściej kojarzyć się zaczyna po prostu z obciachem. Narzucające trendy społeczności od dłuższego czasu poszukiwały połączenia naturalności z brakiem konieczności rezygnacji z konsumpcji. Drewniany zegarek pasuję do tego schematu idealnie, gdyż łączy w sobie ekologie z recyklingiem oraz zdrowym trybem życia.

Zalety drewnianych zegarków

Ekologiczność to nie jedyna zaleta produktów wykonanych z drewna. W odróżnieniu od zegarków do stworzenia, których wykorzystuje się metal, zegarki drewniane są niezwykle lekkie i wygodne. Największe i najcięższe z nich ważą jedynie około czterdziestu dwóch gramów, podczas gdy wyroby ze stali dochodzą do dziewięćdziesięciu, a nawet stu czterdziestu gramów. Oznacza to, że produkty tego typu nie obciążają nadgarstka i przedramienia i co oczywiste są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Dodatkowe zalety wynikają z samego charakteru drewna. Zegarki nie wywołują i nie zaogniają alergii. Nie uczulają i nie podrażniają skóry. Są przyjemniejsze w dotyku i nie powodują uszkodzeń mechanicznych naskórka. Nie są też tak wrażliwe na wszelkie zmiany temperatury. Nie ochładzają się tak szybko, jak metal ani nie nagrzewają. Skóra pod zegarkiem nie poci się tak intensywnie i jest lepiej wentylowana. Produkty tego typu są niepowtarzalne. Drewniane zegarki są tworzone ręcznie. Samo zaś drewno nie ma charakteru stałego. Efektem każdy zegarek nawet tej samej marki jest nieco inny. Otrzymujemy więc produkt indywidualnie dopasowany do nas i naszych potrzeb.

Materiał na zegarek

Najczęściej do produkcji zegarków drewnianych używa się bambusa oraz hebanu. Bambus jest drewnem stosunkowo twardym, a jednocześnie lekkim. W skali twardości Janka osiąga tysiąc jednostek. Jeszcze twardszym materiałem jest heban. Twardość na poziomie tysiąca pięciuset jednostek zapewnia mu pozycje lidera w klasyfikacji drewnianych materiałów. Do produkcji zegarków używa się tez często drzewa sandałowego, akacji oraz klonu. Warto podkreślić, że choć zegarki tego typu są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie są wodoodporne, to ich trwałość i żywotność jest identyczna, jak w przypadku wyrobów stalowych.

Komentarze facebooka